Přeskočit na obsah
Konec menu

Agile structures (workshop)

Zažijte na vlastní kůži spolupráci v různých organizačních uspořádáních a uvědomte si jejich výhody a slabá místa!

„Kultura následuje strukturu“ je jedním z Larmanových zákonů organizačního chování. Znamená to, že struktura ovlivňuje chování a přesvědčení spolupracovníků, a pokud chcete skutečně změnit kulturu, je třeba nejprve změnit strukturu. Nebo si přinejmenším uvědomit, co dané nastavení způsobuje.

Abychom ukázali důsledky různých organizačních struktur, používáme zábavnou a interaktivní simulaci s Lego kostkami. Neřešíme konkrétní přístup k řízení změn, projektů nebo vývoji produktů, ale snažíme se ukázat, jak různé struktury týmů ovlivňují komunikaci a koordinaci. Netvrdíme, že je pro dané prostředí něco dobře nebo špatně. To už necháváme v rámci zpětné vazby na účastnících, kteří si to za pomocí facilitátorů mapují na svůj kontext.

Simulace napodobuje organizaci s obchodním i vývojovým oddělením, které se snaží spolupracovat v předem definovaných strukturách. Cílem organizace je postavit město z Lega s tím, že se dodá co nejrychleji co nejvíce staveb podle specifikace dodané facilitátory. Jednotlivá kola napodobují:

  • Týmy poskládané podle funkcí (funkční sila)
  • Multifunkční týmy, členové s jednou specializací
  • Multifunkční týmy, členové s více specializacemi

Pozn.: Workshop vytvořili lidé z firmy ProCognita na základě lego4scrum od Alexey Krivitsky. PM Consulting jej následně upravuje pro lokální kontext.

Přihlašování na workshopy bude spuštěno 1. 5. 2024.

Vystupující

Jan Doležal

PM Consulting s.r.o. / ředitel

Průvodce agilním světem, nastavením organziací, projektovým řízením i vedením týmů. Ředitel PM Consulting s.r.o.

V současné době se zabývá především hybridními přístupy, agilitou v organizacích (SCRUM, SAFe, LeSS), Managementem 3.0 a vývojem simulačních her sloužících jako trénink projektového řízení nebo agilních přístupů.

Dříve působil jako specialista na volné noze, krátce jako projektový manažer ve firmě Logos, a. s., a ještě dříve působil několik let ve východočeské společnosti Mikroelektronika, s.r.o., která je dodavatelem systémů odbavování v hromadné dopravě s celosvětovou působností, kde zavedl projektové řízení, zastával pozici vedoucího projektové kanceláře a řídil velké mezinárodní projekty (Evropa, Jižní Amerika).

Má zkušenosti především s projekty a produkty z IT, strojírenství, elektrotechniky, akademického i veřejnoprávního sektoru. Projektovému řízení se aktivně věnuje od roku 2001, agilním přístupům pak od roku 2014 a od roku 2020 zkoumá možnosti hybridních přístupů.

Je vedoucím autorem několika knih o projektovém řízení, např. „Projektový management“, „Agilní přístupy vývoje produktu a řízení projektu“ nebo „Projektový management v praxi„.

Je také procertifikovaný skrz naskrz:

Jan Kopřiva

PM Consulting / lektor a konzultant

Lektor a konzultant PM Consulting s více jak 15letou zkušeností s projektovým řízením v IT a korporátním bankovním sektoru.

Má zkušenosti s realizacemi IT projektů s mezinárodní účastí, infrastrukturních migračních projektů a business-IT implementací. Jako vedoucí v Center of Excellence pro projektové řízení v ČSOB připravoval standardizovanou metodiku a postupy pro klasické i agilní projekty a vedl přípravu metodiky pro škálovanou agilitu (SAFe) během firemní agilní transformace.

Rád uplatňuje v praxi principy a metody vztahové psychologie a osobního rozvoje v souladu s postupy projektového řízení a agilního způsobu dodávky.

Je členem Komory projektových manažerů a pravidelně se účastní konferencí s tématikou projektového managementu.