Jak AI a další stroje ovlivňují práci PM

AI, IoT, RPA, XyaS … a kde je projektové řízení?

Žijeme v době, která se nám zdá výjimečná a jedinečná. Sami si říkáme, že je to náročné, rychlé, dynamické, chaotické, neuspořádané. Na místo krásného a jednoduchého způsobu řízení projektů prediktivním způsobem (waterfallem) si užíváme s lístečky, a sprintujeme. A přitom na místo sprintu si přejeme zastavit. Všude na nás skáčou upozornění. Máme naistalovány desítky aplikací ve svých mobilech, ale fakticky používáme v průměru jen pět za den. Sami si kolikrát říkáme, že tohle je neúnosné. Že tahle to dál nejde. Jenže pak se najednou začíná objevovat umělá inteligence a roboti. Začíná se to projevovat v našem osobním životě. „Vstávej, už si seděl půl hodiny a musíš se hýbat!“, nabádají nás naše chytré hodinky. „Měl by si jít spát.“, oznamuje nám mobil.  „Máte 387 nevyřízených úkolů.“, vysmívá se nám Outlook.

Nedivme se, že většině z nás při vyslovení slova umělá inteligence (AI) zatrne. Vždyť přece něco umělé nebývá unavené, nedělá chyby, dokáže věci přesně zanalyzovat. Asi bych se měl bát o svoji práci. Vždyť to, co dělám je jen neustálé hlídání úkolů, honění nedodělků. Tohle přece by zvládla s prominutími cvičená opice o to jednodušší to bude pro AI? Jaká budete tedy moje role, role projektového manažera v době technologického a informačního třesku?

Bojíte se o svoji práci? Měli byste… AI je všude.

Výbornou přípravou na přednášku je určitě článek publikovaný v časopise České a Slovenské komory PMI – Československý projekťák Zima 2018 – Quo vadis, projektový manažere?

Vystupující

Roman Slivka

Garrett – advancing motion / Portfolio Manager Leader

PMP certifikovaný projektový manažer s více než dvacetiletou zkušeností v oboru vedení projektů, programů a portfolií v oblasti informačních technologií, obchodních procesů a transformací.

Roman, před nedávnem akceptoval výzvu transformovat způsob řízení projektů a připravit prostředí uvnitř společnosti na vstup do „Digital Enterprise“. Mimo standardizace způsobů řízení a implementaci portfolio managementu, se zabývá i zavádění digitálních technologií do průmyslové výroby (Big Data, Industry 4.0, RPA, AI, IoT, Blockchain).

Svoji profesní kariéru začal jako technický specialista při implementaci firemní IT struktury, postupně pak zastával roli technického vedoucího implementačních týmů, až přebral plnou zodpovědnost za implementaci projektů. Významnou roli v jeho profesním životě bylo působení v rámci IBM. Zde jako výkonný ředitel projektu, opakovaně prokázal své zkušenosti s vedením mezinárodní transformačních projektů a zejména pak své schopnosti komunikace a vyjednávání přímo se nejvyššími zástupci mezinárodních korporací.

Roman, se rád věnuje coachingu a mentoringu, ale také námořnímu jachtingu a fotografování.